Problem z załatwianiem

Właściciel psa:

Bardzo potrzebuję waszej pomocy! Kupiliśmy suczkę wielorasową. Dziewczynka - ma już 7 miesięcy. No i pojawił się problem. Wydaje mi się że ma słaby pęcherz moczowy. Podczas pierwszego wieczorzu i nocy u nas ona siusiała po całym pokoju, rozumiem, że było dużo emocji - zmiana gospodarzy, i miejsca zamieszkania. Ale szybko się oswoiła i przestała siusiać notorycznie. Chodziliśmy z nią na spacery, ale ona jeszcze czasami robi nam w domu kałuże... To zdaża się często, kiedy już się ubieramy kiedy się ubieramy przygotowujemy do wyjścia na spacer. Czasem załatwia się na schodach, albo przy wyjściu. Na ulicy ona też bardzo dziwnie załatwia swoje potrzeby. Po prostu biegnie i na środku drogi zaczyna siusiać. W domu zawsze widać że się męczy aż do czasu kiedy nie zaczynamy się ubierać żeby wyjść na spacer. Kupiliśmy dużą kuwetę, postawiliśmy niedaleko od jej legowiska. Chcę zaznaczyć, że z kałem też bywa problemowo. Pewnego razu, kiedy się załatwiła w domu wzięłam jej kał i położyłem do kuwety. Suczka tylko podeszła, powąchała i to wszystko. Tak się nasz sukces skończył. Za każdym razem chwalę ją kiedy ona w ten sposób zwraca uwagę na kuwetę. Jeśli ona wącha, znaczy, że chce się załatwić. Wtedy ona nosem robi dołek w specjalnym piasku który jest w kuwecie i w tym dołku się załatwia. Poźniej zmieniliśmy specjalny wkład do na gazetę. Ona załatwia się do kuwety około pięciu razy dziennie. Tyle razy nie możemy chodzić z nią na spacer. Wydaje mi się, że potrzebna będzie specjalistyczna tresura.

Porada tresera:

Żeby wytresować suczkę należy koniecznie skorzystać z kojca. W sklepie zoologicznym można kupić specjalną siatkę do ograniczania przestrzeni w obrębie której może się poruszać piesek w domu. Taka kratka nazywana jest czasem drucianą budą, albo po prostu kojcem. Jest to coś w rodzaju klatki, ale bez dachu. Za pomocą takiej siatki zrobi Pani niewielki kojec albo odgrodzi część pokoju Wewnątrz kojca umieści Pani jedną specjalną pieluchę dla szczeniaka (można ją nabyć w sklepie zoologicznym). W drugiej części kojca położy Pani miskę, zabawki i.t.p. Pieluchę należy lekko nawilżyć moczem suczki tak, aby widziała ona gdzie toaleta :)

Suczka powinna znajdować się wewnątrz kojca zawsze po jedzeniu, spaniu, zabawach, a szczególnie wtedy kiedy nie możecie jej poświęcić specjalnej uwagi. Czasem możecie wypuszczać suczkę, ale należy ciągle ją śledzić, i zostawić wejście do kojca otwarte. W przypadku kiedy suczka będzie załatwiać się tam gdzie nie trzeba - możecie ją ukarać, ale tylko w miejscu gdzie się załatwiła. Jeżeli ona załatwiła swoje sprawy i odchodzi od miejsca gdzie to zrobiła - karanie jej nie daje żadnego pożytku. Jeżeli przyłapiecie suczkę na gorącym uczynku - ukarzcie. Taka tresura jest skuteczna. Jeśli widzicie, że pies podchodzi do pieluchy i wy to widzicie - należy go obowiązkowo pochwalić i dać jakieś smakołyki. Następnym etapem tresury będzie sprzątnięcie kojca i położenie pieluchy do kuwety.

W ciągu dwóch tygodni radzę wam:

1. Umieśćcie psa do kojca
2. Wypuszczajcie psa tylko wtedy kiedy możecie go śledzić. Nie spuszczajcie go z oczu. Jeżeli musicie na chwilę odejść (do telefonu, toalety itp) zaprowadźcie psa z powrotem do kojca. Bez obserwacji nie można go zostawiać.
3. Jeśli pies będzie załatwiał swoje potrzeby w niewłaściwym miejscu - groźnym tonem powiedzcie "NIEWOLNO!" i ukarzcie. Następnie zanieście Psa do kojca, zostawcie go tam samego na 2-3 godziny nie zwracając na niego uwagi.

To powinno wystarczyć żeby odpowiednio wytresować psa. Jeśli po dwóch tygodniach takiej tresury będzie nadal się powtarzać – to należy wybrać inną metodę tresury.

Dla karania bardzo efektywne są dyski treningowe Johna Fishera. Jako substytutu można użyć puszki. Weźcie na przykład puszkę po coca-coli 0.33l. Wymyjcie ją od wewnątrz wodą. Włóżcie do środka kilka monet (około 10). Zaklejcie dziurę taśmą klejącą. No i noście puszkę zawsze ze sobą. Kiedy pies będzie zachowywał się niewłaściwie – powiedzcie „NIEWOLNO” i potrząśnijcie puszką.

Dyski Fishera to zestaw specjalnych płytek których dźwięk działa szczególnie na zwierzęta. Poza tym dyski wydają dźwięk tylko wtedy kiedy tego chcemy. Nie wydają go przy przenoszeniu, czy wkładaniu do kieszeni.

Jeśli pies robi kałużę w euforii to znaczy że po prostu nie zdążył - nie należy go wtedy karać. U psów młodszych niż półtora roku to normalne. Na przykład - przychodzicie do domu, a pies biega i nagle zaczyna siusiać. Gazety - jako alternatywa się nie nadają - one nie wchłaniają moczu. Pies może ubrudzić sobie łapy i przenieść zapach moczu do legowiska. Wtedy na przykład poduszka w legowisku może mieć zapach moczu - i pies pomyśli sobie, że to toaleta. Dlatego tresowanie z pieluchą jest najskuteczniejsze. Proszę - kontaktuj się ze mną jeżeli suczka nie będzie załatwiać się we właściwych miejscach.