Pies boi się burzy

Niektóre psy mocno przeżywają burzę. Szczególnie boją się grzmotu piorunów. Próbują uciekać, lub szukają miejsca gdzie mogłyby się schować. Nie wolno lekceważyć tego problemu, ponieważ wywołuje on silny strach u psów i może być nawet przyczyną choroby. Szczególnie jeżeli chodzi o psy w podeszłym wieku.

U psów możemy zaobserwować następujące grupy oznak strachu przed burzą:

Ponadto może wystąpić uporczywe wylizywanie miejsca na ciele psa w który wystąpiło zadrapanie lub inne uszkodzenie skóry.

Aby rozwiązać problem na pewno nie można uspokajać psa. Takie działanie tylko potęguje w nim strach. Kiedy głaszczemy psa lub dajemy mu coś smacznego do jedzenia - on odbiera to jako pochwałę swojego strachu. Pies myśli że jego panu podoba się kiedy on stawia uszy, skula ogon, trzęsie się lub przejawia jakiekolwiek inne oznaki strachu przed burzą. Tego rodzaju tresura nie zdaje egzaminu. Może nawet dojść do tego, że pies zacznie imitować strach w celu zdobycia uwagi właściciela. Ową imitację można rozpoznać, kiedy pies "boi" się nawet wtedy kiedy burza przeminie.

Aby nauczyć psa odwagi należy przede wszystkim przestać go chwalić. Psi strach jest do opanowania, jeżeli przyjmie się właściwy sposób tresury. Nie wolno zwracać uwagi na strach psa i też samemu nie wolno wykazywać jakichkolwiek oznak strachu. Należy odwrócić uwagę psa od źródła strachu poprzez wydanie mu jakieś komendy, lub pokazanie mu jego ulubionej zabawki. Dobrze jest też sprawdzić prognozę pogody i przed zbliżającą się burzą dać psy leki uspokajające. Oczywiście takie wspomaganie tresury wymaga konsultacji z weterynarzem. Można też nagrać sobie dźwięk burzy na kasetę, lub płytę CD i odtwarzać psu dwa do trzech razy dziennie przez jedną godzinę. Na początku należy ustawić tak głośność, aby pies się nie wystraszył, lecz tylko zwrócił uwagę na dźwięk. Kiedy pies przestanie zwracać uwagę na naszą sztuczną burzę - należy stopniowo zwiększać głośność. Tresurę z wykorzystaniem nagrania burzy należy przeprowadzić przez jeden miesiąc nawet jeżeli wydaje się że pies nie zwraca uwagi na dźwięki burzy. Dzięki temu pies zapamięta, że dźwięk burzy nie stanowi dla niego zagrożenia.